Amante
Loading...
No data available
| Category | Placing |
|---|---|
Profile
Dennis Cooper has been a consistent campaigner in the Audi Sydney Gold Coast Yacht Race and the Pittwater to Coffs Harbour race in recent years with his Sydney 36CR Amante. The boat’s best results include a second in division in the 2009 Audi Sydney Offshore Newcastle Yacht Race; and second in division in the 2007 Audi Sydney Gold Coast Yacht Race. Her best result in the Gosford-Lord Howe Island race was in 2009, when Amante placed second. In 2010, she was only one of less than half the fleet to complete the race.
Competitor Details
| Yacht Name | Amante |
|---|---|
| Sail Number | 6609 |
| Owner | Dennis Cooper |
| Skipper | Dennis Cooper |
| Crew | A Belford, K Robinson, S Giugni, S Thomas, S Jones, N Greenhill |
| State | NSW |
| Club | CYCA |
| Type | Sydney 36 CR |
| LOA | 10.97m |
| Beam | 3.40m |
| Draft | 2.40m |
| Designer | Murray Burns Dovell |
| Builder | Sydney Yachts |