Ocean Affinity
Loading...
No data available
| Category | Placing |
|---|---|
Profile
Ocean Affinity is a 2009 Marten 49, owned and campaigned by Stewart Lewis. Recent achievements include back to back line honours wins in the Gosford to Lord Howe Island Yacht Race and first in IRC Cruising at the 2010 Airlie Beach Race week. She also finished second overall in last year’s Hempel Gosford Lord Howe Island Race.
Competitor Details
| Yacht Name | Ocean Affinity |
|---|---|
| Sail Number | RQ64 |
| Owner | Stewart Lewis |
| Skipper | David Walker |
| Crew | S Dunne, D Doyle, M Formosa, C White, D Kendall, R Grubb, S Gajic, F Lieder |
| State | QLD |
| Club | RQYS |
| Type | Marten 49 |
| LOA | 15.0m |
| Beam | 4.2m |
| Draft | 3.6m |
| Designer | Reichel Pugh |
| Builder | Azzura Marine |