Investec Loyal
Loading...
No data available
| Category | Placing |
|---|---|
Profile
Anthony Bell took sole ownership of Investec Loyal after last year’s Hobart race, and the boat has undergone a facelift and some body work. Determined to make the yacht perform to its full potential, Bell made modifications to the hull, keel and rig; and with new sails on order and some high-calibre crew added to the mix, Investec Loyal should give Wild Oats XI a run for her money in the line honours battle.
Related Videos
Watch a 2023 interview with crewmember Peter "Billy" Merrington
Competitor Details
| Yacht Name | Investec Loyal |
|---|---|
| Sail Number | SYD100 |
| Owner | Anthony Bell |
| Skipper | Anthony Bell |
| Crew | N Burridge, T Oxley, V Prentice, R Scrivenor, W McCarthy, N Beaudoin, J Akacich, J Flannery, M Quilter, T Webster, J Morris, A Brown, T Braidwood, M Mitchell, B Clarke, M Coxon, Peter Merrington, D Dickson, P Calligeros |
| State | NSW |
| Club | RPAYC |
| Type | Maxi |
| LOA | 30.5m |
| Beam | 5.7m |
| Draft | 6.2m |
| Designer | Elliott |
| Builder | Cookson |