Amante
Loading...
No data available
| Category | Placing |
|---|---|
Profile
Owner Dennis Cooper has been a consistent campaigner in the CYCA Ocean Pointscore and Grant Thornton Short Ocean Pointscore series with his Sydney 36CR Amante. The boat’s best results include a second in division in the 2009 Audi Sydney Offshore Newcastle Yacht Race; and a second in the 2009 Gosford Lord Howe Island race; and second in division in the 2007 Audi Sydney Gold Coast Yacht Race
Competitor Details
| Yacht Name | Amante |
|---|---|
| Sail Number | 6609 |
| Owner | Dennis Cooper |
| Skipper | Dennis Cooper |
| Crew | K Robinson, D Giugni, K Mulloy, A Belford, M Graham, J Woods |
| State | NSW |
| Club | CYCA |
| Type | Sydney 36 CR |
| LOA | 10.97m |
| Beam | 3.40m |
| Draft | 2.40m |
| Designer | Murray Burns Dovell |
| Builder | Sydney Yachts |