Siena IV
Loading...
No data available
| Category | Placing |
|---|---|
Profile
Siena IV arrived in Sydney from New Zealand in October 2008. She was formally known as Moody Blue III and was a very successful IRC campaigner both inshore and offshore, notably competing in the 2005 Auckland to Fiji race. As Siena IV she has only raced in a few major events including the Pittwater to Coffs Harbour race, the Audi Sydney Offshore Newcastle Yacht Race and some Blue Water Pointscore Series races in 2008/09.
Competitor Details
| Yacht Name | Siena IV |
|---|---|
| Sail Number | 99 |
| Owner | Stephen Robb & Jonathon Moore |
| Skipper | Kris Henderson |
| Crew | A Mathers , S Robb , K Henderson , H Macready , A Blackburn-Hart , A Stevenson , J Moore , A Chase , A Burt |
| State | NSW |
| Club | RSYS |
| Type | Cookson 12 |
| LOA | 11.94m |
| Beam | 3.82m |
| Draft | 2.82m |
| Designer | Farr |
| Builder | Cookson |