Imagination
Loading...
No data available
| Category | Placing |
|---|---|
Profile
Imagination has been a regular campaigner of the Audi Winter Series and the Grant Thornton Short Ocean Pointscore series finishing with a second overall in IRC Division.
Competitor Details
| Yacht Name | Imagination |
|---|---|
| Sail Number | 35 |
| Owner | Robin & Annette Hawthorn |
| Skipper | Robin Hawthorn |
| Crew | M Henderson, G Shennan, R Seagaert, I Bell, R Mackay, R Firth, B Hicks, T Vine, R Hawthorn, H Hawthorn, C Hawthorn, P Chisholm |
| State | NSW |
| Club | CYCA |
| Type | First 47.7 |
| LOA | 14.50m |
| Beam | 4.50m |
| Draft | 2.80m |
| Designer | Farr |
| Builder | Beneteau |